اورژانس و کمکهای اولیه در صدمات ورزشی

*** اقدامات اولیه در آسیبهای ورزشی شامل مراحل زیر است :
 ۱- محافظت و پیشگیری از آسیب بیشتر مثلاً با استفاده از وسایل کمک ارتوپدی
۲- استراحت که بسته به نوع آسیب از فرم مطلق آن تا استراحت نسبی را شامل می شود.
۳- استفاده از یخ : کاهش درد،تورم و التهاب ناشی از خونرسانی به محل
۴- فشار که اگر همراه با یخ استفاده شود سبب محدود شدن تورم خواهد شد.
۵- بالا نگه داشتن عضو آسیب دیده نسبت به سطح قلب سبب تسهیل تخلیه وریدی از ناحیه مربوطه می شود
۶- عمل های محافظتی که در مواقع آسیب جزیی و بدون علامت ورزشکار استفاده میشود مثلاً استفاده از بانداژ برای پیچ خوردگی مختصر مچ پا.
                                                                              
                                                   file_286084_47309.jpg                         
استفاده از اصول فوق در چه زمان و توسط چه کسانی صورت می پذیرد؟
روش های بالا در برخورد اولیه با آسیب های حاد اسکلتی-عضلانی بکار می روند.
آشنایی با آنها برای ورزشکار،مربی،پزشک تیم و هر فرد دیگری که مسوول درمان و برخورد ابتدایی با آسیب باشد لازم است.
چه میزان استراحت کافی است؟ استراحت نسبی در چه مواقعی تجویز می شود؟
طول مدت استراحت وابسته به شدتِ آسیب است.مشخص است که هر چه شدت آسیب بیشتر باشد،مدت استراحت هم بیشتر خواهد بود.وقتی یک آسیب چندان شدید نباشد،استراحت نسبی توصیه می شود.هدف از استراحت نسبی آن است که فرد ورزشکار علی رغم وجود آسیب بدون علامت باقی بماند،هر چند تا حدودی تحرک خود را حفظ کرده است.
فایده استفاده از یخ در برخورد با آسیبها چیست؟آیا گرما هم موثر واقع میشود؟
یخ سبب کاهش خونریزی،تورم،التهاب،نیازهای متابولیک ناحیه مجروح،درد و نیز اسپاسم عضلانی میشود.اما گرما به نوبه خود دارای فایده نیست و جز در مورد کاهش اسپاسم عضلانی،سبب افزایش موارد نامبرده هم خواهد شد.گاهی توصیه می شود که دوره های متناوب استفاده از گرما و یخ اعمال شود
.بر اساس شدت تورم عضو این نسبت قابل تغییر است.هر چه آسیب حادتر باشد،از مدت گرم کردن کاسته خواهد شد.
روش صحیح ماساژ دادن با یخ چگونه است؟باید چه مدت زمانی طول بکشد؟آیا روشهای دیگری هم برای استفاده از یخ وجود دارد؟ 
 یک قالب یخ را برای مدت ۶۰ تا۹۰ثانیه بر روی منطقه ای ثابت از عضو آسیب دیده نگه میداریم تا در ناحیه مربوطه و تا ۵/۱سانتی متر در اطراف محل احساس کرختی به شخص دست دهد.حال با توجه به وسعت محدوده ای که بی حس شده و به آرامی یخ را به صورت دایره وار روی پوست ماساژ میدهیم.این ماساژ در آسیبهای با وسعت متوسط،۷دقیقه و در نواحی بزرگ تا۱۰دقیقه طول خواهد کشید.توجه شود که بهتر است یخ را در یک کیسه پلاستیک قرار دهیم و از تماس مستقیم آن با بدن جلوگیری کنیم.

غوطه ور کردن عضو،در آب یخ هم موثر است.اما تحمل آن برای مصدوم سخت است به علاوه نمی توان عضو را بالاتر از سطح قلب نگاه داشت.
به عنوان قانونی کلی،در طی یکساعت میتوان ۲۰تا۳۰دقیقه(حداکثر)از یخ استفاده کرد و حداقل ۳۰دقیقهنیز عضو را به حال خود گذاشت مسلم است که اگر تحمل مصدوم به سرما کم باشد،باید زمان استفاده از یخ را کاهش داد.
خصوصیت باندهای فشاری (کشی،الاستیک) چیست؟
این باندها را از دیستال عضو به پروگزیمال می پیچند،به طوری که در هر دور نصف پهنای دور قبلی را بپوشاند،دلیل آن جلوگیری از شل شدن بانداژ وهمچنین ایجاد فشار مناسب است.فشار الاستیکی که اعمال میشود سبب کاهش تورم خواهد شد.البته بانداژ نباید آنقدر محکم انجام گیرد که در بازگشت خون وریدی به طرف قلب اختلالی ایجاد کند.در مورد باندهای الاستیک تا توان بالقوه کشش باند کافی خواهد بود،یعنی نباید آنها را بیش از حد بکشیم.باندهای الاستیک برای آسیبهای حاد اندام تحتانی مناسب نیستند،چون قابلیت محافظت اندکی ایجاد میکنند.و همچنین استفاده آنها در صدمات دست به علت ایجاد فشار زیاد باید با احتیاط صدرت گیرد.
اصول برخورد با ورزشکاری که شدیداً آسیب دیده و حال وخیمی دارد چیست؟
در ابتدا توجه معطوف به مجاری هوایی مصدوم خواهد بود.هر گونه انسداد یا مانعی
/ 4 نظر / 163 بازدید
مجتبی

سلام......... وبلاگت خيلی قشنگه مطالب جالبی هم داری آغاز هجرت ناجوانمردانه و سوزناک وهمچنين شهادت سردار شهيدان امام حسين رو به شما تسليت می گم عشق را همه تعريف و تفسير کردند نی کامل ولی معنی عشق را حسين در کربلا کرد کامل پيش ما هم بيا خوشحال ميشم موفق باشی

رستمی

ممنونم از سر زدنتون ُ از اطلاعات پزشکيتون بهره مند خواهيم شد. موفق باشيد وسربلند

سعید

سلام.خسته نباشی دستت درد نکنه وبلاگت عالیه.رشته من تربیت بدنیه.از مطالبتون حتما استفاده خواهم کرد.اگه مطلب یا اطلاعاتی هم خواستید خوشحال میشم کمکتون کنم.اگه وقت داشتید به وبلاگ نو ا من هم یه سر بزنید.موفق باشیدhttp://www.1sa2edu1sport.blogfa.com

فیروزه

مطالب بسیار عالی می باشد .