تأثیر ورزش بر سطح کلسترول خون

  تحقیقی که اخیراً در دانشگاه آلاباما ، Birmingham انجام شده نشان داده است که فعالیت های بدنی طولانی مدت نسبت به فعالیتهای ورزشی سخت و کوتاه مدت اثر بیشتری در کاهش سطح کلسترول خون دارند .

 اگر چربی خونتان بالاست باید بدانید که تنها استفاده از رژیم غذایی کم چربی نمی تواند شما را در کاهش سطح کلسترول خونتان یاری نماید برای این امر باید میزان کالری دریافتی خود را نیز کنترل نمایید.

 exercise & Heart Disease

به عبارت دیگر رژیم غذایی تنها هنگامی می تواند سطح کلسترول خون شما را تنظیم نماید که میزان کالری دریافتی نیز تا حد نرمال تقلیل یابد چربیهای اشباع شده در گوشت و فرآورده های تهیه شده از شیر کامل در بدن انسان تبدیل به ماده ای بنام استن می شوند .

کبد از این ماده برای ساختن کلسترول استفاده می کند . در صورتیکه میزان کالری که شما می سوزانید بیش از آن حدی باشد که وارد بدن شما شده است بدن از استن برای تولید انرژی و جبران این کمبود استفاده می کند . به عبارتی دیگر ورزش با افزایش مصرف کالری و استفاده از استن در تولید انرژی و جبران کمبود کالری، از تجمع این ماده در بدن شما جلوگیری به عمل می آورد.

 حال نکته مهم این است، کدام ورزش برای شما مفیدتر خواهد بود . ورزشهای سخت موجب بروز آسیبهای عضلانی و به تبع آن دردها و کشیدگی ها و کوفتگی های ماهیچه ای می شود . لذا انجام آن می تواند موجب شود که شما تا چند روز بعد از انجام یک تمرین نتوانید تمرین دیگری را انجام دهید در صورتیکه انجام فعالیت های سبک تر و طولانی مدت این آسیب ها را وارد ننموده و به شما اجازه می‌دهد تا با انجام یک فعالیت مستمر و همه روزه بدن خود را در کاهش سطح کلسترول خون یاری نمایید.

با اقتباس از : مرکز اطلاعات فنی ایران

 

مقالات مربتط :

                      

             راهنمای انجام ورزش سالم

             حرکات انقباضی ایزومتریک در سالمندان

             ایروبیک و تاثیرات آن بر بدن

             روان‌شناسی ورزش چیست

              نکاتی در انجام ورزش و فعالیت های بدنی

             چاقی و ورزش

             حرکات کششی:اصول و ضروریات

             سونا و اثرات آن

             فیزیولوژی ورزشی

            روشهایی برای ترک نکردن ورزش

            روشهای کنترل استرس با ورزش

            نحوه صحیح ایستادن، نشستن و خوابیدن

           نکات موثر در کوچک کردن شکم

          تقویت عضلات پشت بازو برای خانم ها

/ 0 نظر / 59 بازدید